Kása Tibor - Személyi edző

„…nincs időm arra gondolni, hogy mennyire fáj, csak edzeni van időm!”


"Ismerd meg magad!"


 Ahogy Szókrátész is ajánlotta már több ezer évvel ezelőtt.Nyilvánvaló, hogy a görög filozófus nem a testépítés és a legmodernebb edzéselméletek vonatkozásában tette ezt az örökérvényű és megfontolandó kijelentését, mégis igaz  lehet a mai napig is, ha alakunkon szeretnénk változtatni.


Dr. William Herbert Sheldon 1940-ben határozta meg és rendszerezte a különböző testalkattípusú embereket. Rendszere szerint három különböző testalkattípust különböztetünk meg. Ezekek a testalkattípusok (ún. Szomatípusok) az ektomorf, az endomorf és a mezomorf.

Természetesen senkit nem lehet teljes egészében ezekbe a testalkattípusokba beskatulyázni, hiszen az emberek a három alkattípus kombinációi. Van, aki kicsit jobban ektomorf, de némi endomorf vonásokkal, és ugyanez fordítva is igaz lehet. A testalkattípusokat ezért 1-7-ig "dominancia-skálázta". 


Lássuk a 3 fő testalkattípus jellemzőit:


Ektomorf
Ez a típus általában nagyon alacsony testzsír-százalékkal rendelkezik. Magasabb és vékonyabb, mint a másik két testalkattípushoz tartozók. Anyagcseréjük viszonylag gyors, számukra inkább a tömegnövelés a nehezebb.

Mit kell tenniük, hogyan kell edzeniük az ektomorf testalkatúaknak?
Mivel az e testalkattípushoz tartozók nehezen tudnak izmosodni, ezért számukra a legoptimálisabb a viszonylag rövid edzés, több alapgyakorlattal. Az ismétlésszámok ne legyenek túl magasak (6-8), a pihenők lehetnek hosszabbak. Nem kell túl sokat kardiózniuk, mégis soványak, szálkásak tudnak maradni. Táplálkozzanak egészségesen, fehérje dúsan. Bátran fogyaszthatnak kicsivel több szénhidrátot (nem cukrokat, inkább összetett szénhidrátokat).

Endomorf
Az e típushoz tartozók alacsonyabbak, teltebbek. Testzsír-százalékuk magas. Sajnos az endomorfok fordulnak elő leggyakrabban a mai modern társadalomban.

Mit kell tenniük, hogyan kell edzüeniük az endomorf testalkatúaknak?
Mivel ők könnyebben híznak, ezért ajánlatos magasabb ismétlésszámmal végezni a gyakorlatokat (12-15). A pihenőidők legyenek rövidek. Érdemes szuper-szetteket, vagy triszetteket végezni edzés közben. Legalább heti három alkalommal végezzenek kardio gyakorlatokat. Étkezéseknél radikális szénhidrát-, illetve kalóriacsökkentésre lesz szükség. Az egyszerű cukrokat és a fehérlisztes készítményeket jobb, ha teljesen kiiktatják az étrendjükből.

Mezomorf
A mázlisták. Testalkatuk szerint a legszerencsésebb kategóriát képviselik. Ők ugyanis széles vállúak és ráadásul keskeny derekúak. Testzsír-százalékuk alacsony. Erre a típusra szoktuk mondani, hogy, ha szinte semmit nem sportol, akkor is úgy nézhet ki, mint egy atléta. Edzés nélkül is izmosabbak, mint sokunk egy-két éves edzésmunkával a háta mögött.

Mit kell tenniük, hogyan kell edzeniük a mezomorf testalkatúaknak?
Mivel igen könnyen izmosodnak, és energiaszintjük is magasabb az átlagnál, ezért ők bátran végezhetnek hosszabb és intenzívebb edzéseket. Táplálkozásuk legyen egészséges, kiegyensúlyozott. Az ő adottságaik lehetővé teszik számukra, hogy akár még fitnesz- vagy testépítő versenyzők is lehetnek.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 6
Heti: 26
Havi: 67
Össz.: 29 436

Látogatottság növelés
Oldal: Testalkatunk szerinti edzésmódszerek
Kása Tibor - Személyi edző - © 2008 - 2024 - personal-trainer.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »